Reibums. Un rudens

Rīts sākās ar alkoholu. Precīzāk, ar sidru. Alkoholu pagaršojis nebiju kādas divdesmit dienas vismaz. Biju jau aizmirsis, ko nozīmē iedzert un noreibt. Protams, ne uzreiz tā vienkārši ņēmos dzert. Pirms tam bija šis tas jāizdara. Dienu iepriekš omes māsai apsolīju atvest no pilsētas gaļu. Viņa vaicāja, cikos no rītiem ceļos un mēs sarunājām, ka desmitos būšu pie viņām. Sen tur nebija būts.

Tēvs savu automašīnu jau bija izdzinis no garāžas. Laikam atcerējās, ka es viņam tiku teicis, ka man vajadzēs aizbraukt pēc gaļas. Tā stāvēja sētā dzeltenām lapām aplipināta. Kā tāda vienveidīgi izrotāta eglīte. Ejot uz mašīnu, sāku dungot baložu rudenīgo dziesmu par lapām, kas krīt gar manu logu un saka, ka ir rudens klāt, par vēju, kas dzenā smiltis tukšā pludmalē un arīdzan saka, ka ir rudens klāt, par zeltu zem manām klājām, pa kuru patīkami ir staigāt, un galu galā arī šo: „Vari mani saukt / Vari mani saukt, es atsaukšos / Vari stāstīt man / Vari stāstīt man, es klausīšos / Vari iet man blakām / Vari iet Tu mani netraucē.”

Turpceļā man zvanīja un teica, lai ceļos vien augšā. Bet es jau sen kā biju piecēlies un ceļā pie viņām. Saņēmis naudu un dažus norādījumus, uzreiz braucu uz centru, kur veikala piegādes pusē satiku divus miesniekus, kuri čakli grieza gaļu. Paziņoju šiem, ka esmu atsūtīts pēc puscūkas. Viens no viņiem smaidot teica, lai ņemot veselu. Bet ko gan es iesāktu ar veselu cūku, ja reiz šajā rīta stundā tiku sūtīts tikai pēc puses! Tā nu šis piemeklēja man vienu brangāku pusi, tā, lai mugurpusē būtu vairāk speķa, un to nosvēra un pēc tam pārzāģēja vēl uz pusi. Sverot šis atkal smējās, sakot, ka bez speķa mani noteikti atsūtītu atpakaļ, lai atdodu to cūku, ha! Iespējams, es nodomāju, jo omes māsa jau iepriekš teica, ka manis atvestajai cūkai maz speķa.

Pie mājas man kāds svešinieks, redzot, ka stiepju uz māju gaļu, vaicāja, vai es ar to tirgojoties. Bet es nosmēju, sakot „nē!”. Un tas nebija vienīgais brauciens, jo tūlīt pēc tam tiku sūtīt uz bibliotēku aizvest divas palielas tirgus somas ar grāmatām. Pretī saņēmu vēl piekrautākas somas. Bibliotekāres visu laiku uztraucās, vai tik visas tanīs somās saies, jo šoreiz esot vairāk jaunumu. Teicu, ka saies. Šīs vēl nosmēja, ka tad jau tikai nešanas vaina vien ir, uz ko es atbildēju: „Un somu rokturu!”

Centrā atgriezos vēlreiz, kad biju atdalījis gabaliņu cūkas arī sev un ome man pirms promiešanas stāstīja, cik viņai sūdīgi. Trīspadsmit dienas esot dzērusi. Paģiras esot. Uz to omes māsa apstiprinoši nosmēja, sakot, lai aizbraucot pakaļ kādam kokteilim vai aliņam. Ome no ratiņkrēsla paskatījās uz mani un es teicu, ka mierīgi varu aizbraukt. Pa ceļam tikai bažījos, ka esmu galīgi nepiemēroti saģērbies, lai tik daudz pa centru vazātos, bet galvenokārt tāpēc, ka man nebija sejas maskas. Cerībā uz vietējo iedzīvotāju vieglprātību, devos veikalā, kur, par laimi, tikai pārdevējai un vienai apmeklētājai bija sejas maska. Pārējie pat acis nepamirkšķināja par tādu likuma neievērošanu, jo skaidrs, ka mazpilsētā neviens to visu tik nopietni neuzņem. Apmēram – lielpilsētu raizes nav mūsu raizes.

Paņēmis divus 14% kokteiļus, divus saldējumus – sev un sievai – un sidru, atgriezos dzīvoklī un kopā ar omi iedzēru. To darot abi krāmējāmies ap nupat atvestajām grāmatām. Divas no lielās grēdas paņēmu sev līdzi paskatīties, palasīt. Par citām, kuras man mājās jau ir, izteicu savu viedokli, bet lielāko daļu ignorēju, zinot, ka tikai man tāda literatūra neiet pie sirds, bet omei noteikti patiks. Omes māsa tikām virtuvē noņēmās ap cūkgaļu. Drīz pēc tam devos mājup (jo mašīnā kusa saldējums!), kaut sidru vēl nebiju paguvis izdzert. To piebeidzu jau ieripojot savā sētā. Un tobrīd jutos pat nedaudz noreibis. Vairāk laikam no tās pirmsajūtas, tās sen nebijušās alkoholiskās labsajūtas, kad iedzerts pavisam maz, bet ir sajūta, ka ar to bijis gana, lai laime nepārvērstos par nožēlu. Vai kaut kā tā!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s